Türkiye Hakkında

Türkiye Hakkında

Türkiye (Türkiye İstanbul: Türkiye) Resmi olarak Türkiye Cumhuriyeti (Türkiye Cumhuriyeti) olarak bilinen, ülkenin büyük bir kısmı, Anadolu veya Küçük Asya, kuzeybatı Asya ve Orta Doğu’da bulunan ve Trakya denilen küçük bir bölge. Balkanlar’da (güneydoğu Avrupa’da bir bölge) yer almaktadır.

Türkiye’nin genişliği 1.5 kilometrekaredir. Türkiye dağlık ve nispeten verimli bir ülke. Şekli doğu ve batıya uzanan bir dikdörtgen gibidir. Dünyanın en hassas bölgelerinden birinde bulunan Türkiye, çok iyi bir stratejik coğrafi konuma sahiptir ve Kuzeybatı Asya ve Avrupa geçişidir ve başta İran olmak üzere birçok ülke, malları ve enerjiyi taşımak için Türk toprağını kullanmaktadır. Türkiye iyi bir iklime sahiptir ve ziyaret etmek için çok ilginç yerlere sahiptir, bu nedenle birçok turist bu ülkeyi her yıl ziyaret etmektedir.

Türkiye,% 74’ü şehirlerde ve geri kalanında yaşayan 82 milyondan fazla nüfusa sahiptir.

Türkiye’nin resmi dili İstanbul Türkçesi, siyasi başkenti Ankara’dır. Türkiye’nin en büyük ve en kalabalık şehri İstanbul, ekonomik başkenti olarak biliniyor.


Türkiye Dış Ticaret İstatistikleri

Resmi rakamlara göre, Türkiye’nin dış ticareti 2018’de 188 milyar dolar ihraç edilen ve 223 milyar dolar ithal edilen 391 milyar dolar oldu. Türkiye’nin 2018 yılında dış ticaret dengesi 55 milyar dolar.

Türkiye’nin başlıca ihracat malları arasında otomobiller, yedek parçalar, giyim ve tekstil, sağlık ve güzellik ürünleri, fındık ve her türlü fındık ve tarım ürünleri bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye’ye ithal edilen en önemli ürünler arasında petrol, gaz, petrokimya, mineraller, endüstriyel makineler, ev aletleri ve bazı tarım ürünleri bulunmaktadır.

Türkiye’nin ilk 10 ticaret ortağı arasında Almanya, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Fransa, İran, İspanya yer alıyor.

Türkiye Ekonomisi

Türkiye ekonomisi, giderek büyüyen yerli ve modern endüstrilerin bir karışımıdır. Türkiye’nin bol tarımsal üretimi, 2. yılda dünyada 7. sırada yer almış ve 2. yılda Türkiye nüfusunun% 2.5’i için istihdam yaratmıştır. Türkiye ekonomisinin özel sektörü de güçlü ve hızla büyüyor ve bankacılık, ulaşım ve iletişimde önemli bir rol oynuyor.

Türkiye, dünyada ekonomik olarak 17. sırada yer alıyor ve endüstriyel üretimde dünyanın ilk 5 ülkesinden biri. Türkiye’nin gayri safi yurtiçi hasılası 784 milyar dolar olup, bunun% 65’i hizmet sektöründe,% 27’si tarım sektöründe yer almaktadır. Türkiye’nin başlıca sanayi ürünleri arasında demir, çelik, alüminyum ve otomotiv endüstrileri bulunmaktadır ve tarım, pamuk, meyve ve sebzelerde başlıca Türk ürünleri bulunmaktadır.

Türkiye’nin turizm endüstrisi geliri 32 milyondan fazla yabancı turistden 26 milyar dolardan fazladır.