İRAN HAKKINDA

İran Hakkında

İran  , resmen  İran İslam Cumhuriyeti 1, 648, 195 kilometrekarelik ile, Güneybatı Asya ve Ortadoğu’da bir ülke ve 1395 Sayımı dayanmaktadır 79, 926, 270 nüfusu vardır.

İran’ın kuzeyinde Azerbaycan Cumhuriyeti, Ermenistan ve Türkmenistan, doğusunda Afganistan ve Pakistan, batısında Türkiye ve Irak ve kuzeyde Hazar Denizi ve güneyinde Basra Körfezi ve Umman Denizi bulunur. İlk bölge, dünyadaki en önemli petrol ve gaz çıkarma alanlarından biridir.

İran’ın en büyük şehri ve kültürel, ekonomik, siyasi ve idari merkezi olan başkent Tahran’dır. İran, dünyanın en büyük doğal gaz alanını ve dördüncü en büyük petrol rezervlerini içeren büyük fosil yakıt rezervleri nedeniyle Orta Doğu’da uluslararası enerji güvenliği ve petrol, petrokimya ve doğal gaz endüstrisi üzerinde önemli bir etkiye sahip önemli bir ülkedir. İran bir öncü. İran ayrıca, bir kısmı UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak kayıtlı, Asya’da dördüncü ve dünyada 6. sırada yer alan zengin bir kültürel mirasa sahiptir. İran, Avrasya’nın ortasında yer alması nedeniyle stratejik bir konuma sahiptir.

İran, BM’nin beş üye ülkesinden biri. Ayrıca Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), İslam Konferansı Örgütü, Bağlantısız Hareket ve ECO üyesidir.

İran, iklim açısından en eşsiz ülkelerden biridir. Kışın en sıcak ve en soğuk noktalar arasındaki sıcaklık farkı bazen 2 santigrat derece kadar yüksek olabilir. İran yağış bakımından yarı kurak ve kurudur.

İran kültürünün kökleri eski tarihte. İran kültürünü anlamak için İran’ı çevreleyen bağımsız ülkelere de bakılmalıdır. Afganistan, Tacikistan, Özbekistan, Pakistan, Türkmenistan, Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan ve Gürcistan ile Irak ve Türkiye Kürtleri, İran kültürünün az ya da çok bir köşesini miras aldı.


İran Dış Ticaret İstatistikleri

İran İslam Cumhuriyeti Gümrük Raporuna göre, 1396 yılındaki toplam ticari işlemler, bazı petrol dışı malların ihracatı (ham petrol, fırın yağı ve gazyağı hariç bagaj ihracatı hariç) 132 bin ton değerindedir. Geçen sene dolar karşısında yüzde 6,68 artışla 47 milyon dolar oldu. Ülkedeki ithalat da bu dönemde yüzde 24 artışla 54 milyon $ ‘a yükseldi.

Beş ana ülkeye petrol dışı mal ihracatının çoğu Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Kore Cumhuriyeti ve Türkiye oldu. Başlıca ihraç kalemleri arasında gaz kondensatı ve petrokimya ürünleri bulunmaktadır.

İthalatın çoğu Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Kore Cumhuriyeti, Türkiye ve Almanya’dan gerçekleşti. İthal edilen başlıca ürünler arasında otomobil parçaları, gıda maddeleri ve tarım ürünleri bulunmaktadır.

İran Ekonomisi

İran ekonomisi, yaklaşık% 2’si merkezi olarak yönetilen büyük bir kamu sektörünü içeren melez ve geçiş ekonomisidir. İran’ın ihracatının çoğu petrol ve gaz ihracatına dayanıyor. 2. yılda bu ihracatlar devlet gelirlerinin% 5’ini oluşturdu. İran ekonomisi, finansal kriz sırasında doğrudan acı çekmeyen birkaç büyük ekonomiden biridir.

İran İslam Cumhuriyeti’nin başlıca endüstrileri şunlardır: petrol, petrokimya, bahçecilik, halı endüstrisi, kimyasal gübre, otomotiv, parçalar, eczacılık, ev aletleri, elektronik, telekomünikasyon, enerji, deri endüstrisi, kağıt ve yayıncılık endüstrisi, çeşitli el sanatları, Turizm ve otel endüstrisi, bankacılık ve sigorta endüstrisi, enerji endüstrisi, tekstil, inşaat, çimento ve diğer yapı malzemeleri, gıda işleme.

İran, dünyanın en büyük antepfıstığı, safran, havyar, kızamık, turkuaz, şaft meyveleri (kayısı gibi) ve el yapımı halıların en büyük üreticisidir. Ayrıca dünyanın en büyük çinko rezervine sahiptir.